Ziemia Świętokrzyska

WIELKOPOSTNA PIELGRZYMKA SZLAKIEM SANKTUARIÓW ZIEMI ŚWIĘTOKRZYSKIEJ.

23 marca wcześnie rano, 56-osobowa grupa pielgrzymów z naszej parafii pod opieką duszpasterską i przewodnią ks. Grzegorza Rajsa wyruszyła w kolejną, 19 pielgrzymkę na Święty Krzyż i do Kałkowa Godowa. Na początku trasy powierzyliśmy się opiece św. Michała Archanioła i odmówiliśmy różaniec. Nawet nie zauważyliśmy, kiedy dotarliśmy na Święty Krzyż do Klasztoru Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej Sanktuarium Relikwii Krzyża Świętego. Pomimo panującego na dworze chłodu powitał nas tutaj miły i ciepły ksiądz Władysław, który po mszy św. odprawionej przez ks. Grzegorza Rajsa w naszej intencji, przedstawił nam dzieje klasztoru. Podzielił się z nami również radosną nowiną, iż od 19 czerwca 2013r. kościół będzie wyniesiony do statusu Bazyliki Mniejszej.

Następnie udaliśmy się ucałować relikwie św. Krzyża. Odmówiliśmy modlitwę o specjalną łaskę od Boga dla nas i dla tych, za których się modlimy. Dzięki modlitwie wielu pielgrzymów przybywających na Święty Krzyż zostało uzdrowionych. Po zwiedzeniu kościoła mieliśmy czas na osobistą modlitwę, a po niej udaliśmy się do autokaru aby dalej kontynuować naszą podróż.

Wyruszyliśmy do Kałkowa Godowa, gdzie przywitała nas Pani przewodnik, która z wielkim entuzjazmem oprowadzała nas po Sanktuarium Bolesnej Królowej Polski Matki Ziemi Świętokrzyskiej. Okolice świątyni z licznymi alejkami i bujną roślinnością dodają temu miejscu swoistego uroku. Na usypanym wale znajduje się Droga Krzyżowa z pięknie rzeźbionymi stacjami. Nieopodal można odwiedzić Grotę Lourdzką, będącą kopią groty z Lourdes. Wybudowany z pomocą osób głuchoniemych w latach 1984-85 Dom Pielgrzyma zaprasza chętnych. Pracują w nim siostry bezhabitowego Zgromadzenia Sióstr Służek Najświętszej Maryi Panny Niepokalanej. Jest tam także Dom Jana Pawła II, który powstały w 10. rocznicę pontyfikatu polskiego Papieża. Centralne miejsce zajmuje plac, na którym odbywają się nabożeństwa i uroczystości. Wokół niego znajdują się kapliczki, warte tego, by się przy nich zatrzymać. Obok stoi Golgota, która powstała dzięki staraniom ks. Czesława Wali, kustosza Sanktuarium, i s. Haliny Tobiasz. Przypomina ona o cierpieniach Polaków na przestrzeni dziejów historycznych. Przy wejściu wita odwiedzających 25 herbów Polski, od Bolesława Chrobrego do dziś. Obok Golgoty został zbudowany Dom Ludzi Starszych, będący kompleksem domków wzniesionych dzięki fundatorce Sue Ryder. Mieszka tam obecnie ponad 80 osób.

Są też domki rekolekcyjno-wypoczynkowe i kaplica zbudowane nad zbiornikiem na Świślinie, z których można podziwiać panoramę Gór Świętokrzyskich. Nie zapomniano także o dzieciach, w tym i niepełnosprawnych. Dla nich przygotowano miejsce do rehabilitacji i chętnie odwiedzany mały ogród zoologiczny.

Kolejnym punktem naszej pielgrzymki była Panorama Świętokrzyska. To przedstawienie dziejów ziemi świętokrzyskiej oraz historii parafii i Sanktuarium w Kałkowie w postaci widowiska "lalkowego". Przy akompaniamencie muzyki poznaliśmy wspaniałych bohaterów związanych z Ziemią Świętokrzyską i z Sanktuarium Maryjnym. Panoramę Świętokrzyską ufundował Ksiądz Czesław Wala w 1990 roku. Postacie wyrzeźbione zostały przez Józefa Pawlika, dla których stroje wykonała Jego żona.

Po obiedzie i krótkim odpoczynku, około godziny 15.00 udaliśmy się do auli aby uczestniczyć w przedstawieniu Misterium Męki Pańskiej. Aktorzy występujący w Misterium należą do Wspólnoty Parafialnej, gdzie od wielu lat dają piękne świadectwo żywej wiary i miłości do Boga i człowieka. Było to niesamowite przeżycie. Aula wypełniona po brzegi, specjalnie przygotowane dekoracje przedstawiające rzymską budowlę oraz stroje sprawiły, że publiczność zebrana na sali mogła poczuć się jak w loży prawdziwego teatru. Niezwykle rozchodzący się po sali dźwięki bębnów oraz śpiew chóru pozwolił nam przenieść się w tamten okres i poczuć głębiej sens zmartwychwstania.

Niezapomniane wrażenia wywarła na nas cała droga krzyżowa od kuszenia Pana Jezusa przez Szatana, aż do samego ukrzyżowania. Widok wiszącego, zakrwawionego Jezusa na krzyżu na długo pozostanie w naszej pamięci. Należy pogratulować młodzieży talentu i zaangażowania. Wielkie brawa należą się także odtwórcy roli Jezusa, Judasza i Szatana, którzy wspaniale wczuli się w swoje role. Misterium wyreżyserował Ks. Infułat Czesław Wala. Przedstawienie zakończyło się około godziny 18.00.

Do Bytomia dojechaliśmy szczęśliwie przed godziną 22.00. Pogoda tego dnia zbytnio nas nie rozpieszczała. Pomimo kalendarzowej wiosny był mróz i wiał dokuczliwy, zimny wiatr. Pięknie oszronione drzewa i leżący śnieg bardziej przypominały Święta Bożego Narodzenie niż zbliżające się Święta Zmartwychwstania Pańskiego.

W sercach pielgrzymów bynajmniej nie było zimy. Dziękujemy wszystkim uczestnikom za miłą atmosferę, pogodę ducha i punktualność, a przede wszystkim dziękujemy księdzu Grzegorzowi, pamiętając o Nim w naszych modlitwach. Ten wyjątkowy wyjazd dobrze przygotował nas do przeżywania Wielkiego Tygodnia.
Życzymy wszystkim zdrowych, pogodnych i prawdziwych wiosennych świąt!
Kwintesencja naszego życia - to droga do zbawienia

Anna Więdłocha