Nasze pielgrzymki
Bieszczady 2013

PIELGRZYMKO-FERIE BIESZCZADY 2013

Już do historii przeszła 18-ta pielgrzymka organizowana w naszej parafii przez księdza Grzegorza Rajsa. Tym razem wybraliśmy się w Bieszczady, jeden z najpiękniejszych regionów naszego kraju, na 3-dniowy wyjazd, który odbył się w dniach od 18 do 20.02.2013 r.
Bladym świtem, bo już o godz. 4.30 wyjechaliśmy z Suchej Góry a o godz. 7.30 szczęśliwie dotarliśmy do Tarnowa. Pierwsze nasze kroki skierowaliśmy na Rynek, podziwialiśmy Renesansowy Ratusz, kamienice, muzeum oraz pomnik Romana Bransztetera. Spacerując deptakiem mijaliśmy pomnik Władysława Łokietka, stare kamienice, ławkę poetów – Zbigniewa Herberta, Jana Brzechwy, Agnieszki Osieckiej. Nawiedziliśmy Katedrę Narodzenia NMP, gotycką świątynię, wewnątrz której znajdują się najwyższe pomniki nagrobne m.in. pomnik Tarnowskich wysoki na 13m i na 7m szeroki. W nawie południowej znajduje się Kaplica Rozesłania Aniołów i Świętego Krzyża oraz kaplica NSPJ.
Kolejnym punktem zwiedzania była Dukla z przepięknym Sanktuarium św. Jana z Dukli. W kaplicy pod ołtarzem znajduje się srebrna trumienka z Jego relikwiami. Następnie dotarliśmy do miejsca Piastowego do Sanktuarium św. Michała Archanioła patrona naszej parafii. Tam też została odprawiona msza w intencji kapłanów i wiernych całej naszej parafii.
Następnie dotarliśmy do Wołkowyja Rajskie 21, gdzie przyjęto nas w ośrodku Caritas. Po krótkim odpoczynku i obiedzie udaliśmy się z przewodnikiem ks. Piotrem Bartnikiem do Cerkwi w Czernej, w której zachował się kompletny oryginalny ikonostas. Wieczorem, mimo zmęczenia, zebraliśmy się w salce, gdzie wspólnie z ks. Marek Dec przy dźwiękach akordeonu śpiewaliśmy pieśni i rozmawialiśmy o minionym dniu. Około godziny 22.00 rozstaliśmy się w miłej atmosferze pełni wiary i duchowego spełnienia. Z takim ładunkiem pozytywnych emocji udaliśmy się na spoczynek.
Kolejny dzień pielgrzymowania rozpoczęliśmy eucharystią w kaplicy w ośrodku Caritas. Po śniadaniu wyjechaliśmy nad zaporę w Solinie wraz z przewodnikiem PTTK ks. Piotrem Bartnikiem, który w czasie spaceru opowiedział nam historię zapory. Zwiedzaliśmy Centrum Kultury Ekumenicznej w Myczkowcach, kościół Matki Bożej Pięknej Miłości i Centrum Miniatur. Następnie pojawiliśmy się w Zagórzu - niewielkiej miejscowość u podnóża Bieszczad, pomiędzy Sanokiem a Leskiem. Perłą tego miasteczka jest znajdujący się w parafialnym kościele słynący z łask obraz Zwiastowania Najświętszej Maryi Pannie, który został koronowany w 2007 roku i otrzymał tytuł Matki Nowego Życia. W ramach odpoczynku spacerowaliśmy po ruinach klasztoru OO. Kamedułów, skąd podziwialiśmy cudowny widok na okolice. Po drodze do klasztoru mijaliśmy stacje drogi krzyżowej, z której każda wykonana jest przez innego artystę. Kolejny punkt drugiego dnia wyjazdu to Sanok. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od rynku, kościoła Farny Przemienienia Pańskiego, następnie klasztor Franciszkanów i Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia – Pani Ziemi Sanockiej. W drodze powrotnej wstąpiliśmy do Sanktuarium M.B Pięknej Miłości. Wieczorem odbył się na kulig do Górzanki połączony ze zwiedzaniem cerkwi. Po kuligu ogrzaliśmy się przy ognisku gdzie odbyło się wspólne pieczenie kiełbasek. Do ośrodka wróciliśmy późnym wieczorem.
Trzeciego, i niestety ostatniego dnia pożegnaliśmy Wołkowyje Rajskie i o godzinie 10.00 byliśmy już w Przemyślu. Zwiedziliśmy z przewodnikiem Bazylikę Archikatedralną, modliliśmy się przed obrazem Matki Bożej Jackowej, podziwialiśmy panoramę Przemyśla z wieży widokowej. Następnie w Wyższym Seminarium Duchownym modliliśmy się w kaplicy ks. Jana Balickiego. Kolejny etap naszego pielgrzymowania to Katedra Grekokatolicka św. Jana Chrzciciela z cudownym ikonostasem wewnątrz. Na schodach tej właśnie katedry wykonaliśmy pamiątkowe zdjęcie grupowe.
Następnie udaliśmy się na Kopiec Tatarski znajdujący się w południowo-wschodniej części miasta, stanowiący wzniesienie na wysokość 352 m n.p.m. Ostatni etap naszego pielgrzymowania to Komańcza - miejsce internowania Sł. Bożego Kardynała S. Wyszyńskiego. W klasztorze przyjęły nas Siostry Nazaretanki, które oprowadziły nas po Muzeum Prymasa. W kaplicy św. Teresy od Dzieciątka Jezus siostra Marta opowiedziała nam o losach ks. Prymasa, a ks. Grzegorz Rajs z ks. Grzegorzem Kozakiewiczem odprawili mszę św. Z Komańczy wyjechaliśmy o godzinie 19.00, a w Bytomiu byliśmy około północy bynajmniej nie zmęczeni, lecz przepełnieni wrażeniami: zwiedziliśmy piękne, święte miejsca, wszędzie przyjmowano nas niezwykle ciepło, atmosfera była cudowna! Te trzy dni minęły zdecydowanie za szybko.
W imieniu uczestników Pielgrzymki dziękuję księdzu Grzegorzowi Rajsowi za zorganizowanie wspaniałej uczty duchowej, w której mieliśmy zaszczyt uczestniczyć; Panom kierowcom za bezpieczne wożenie nas w czasie jej trwania, ludziom dobrej woli, którzy przyjęli nas w swoich progach oraz wszystkim, którzy swą modlitwą i wsparciem przyczynili się do zrealizowania tak wspaniałego wydarzenia, którego przeżycie stało się naszym udziałem. Do zobaczenia na kolejnej pielgrzymce – Szczęść Boże!


Anna Więdłocha



Copyright © Parafia św. Michała Archanioła         Projekt: Wojciech Sitko         Redakcja: sg.par@wp.pl         Liczba odwiedzin: