Nasze pielgrzymki
Bozonarodzeniowe_szopki
Pielgrzymka 30 Sucha Góra (55)…
Pielgrzymka Szlakiem Szopek edycja III…
25.01.2014r.


Mroźnym rankiem 25 stycznia 2014 roku liczna grupa pielgrzymów z Sucho-górskiej parafii wyruszyła tradycyjnie na coroczne wspólne kolędowanie. W drodze do Sanktuarium Matki Boskiej Częstochowskiej Królowej Polski odmówiliśmy różaniec i pod kierownictwem Pana organisty śpiewaliśmy kolędy. Naszej grupie przewodził jak zwykle niestrudzony pielgrzym – ksiądz Grzegorz Rajs.

Około godziny 9.45 dotarliśmy na miejsce. Pierwsze kroki skierowaliśmy do ogrodu jasnogórskiego, gdzie dekorator o. Bronisław Kraszewski umieścił w centralnej części stajenki twarze świętych i błogosławionych, które zostały ustawione na stelażach. Ich wizerunki mają przypominać, że każdy z nas może dojść do świętości. Wśród postaci umieszczonych w szopce są św. Maksymilian Kolbe, św. Brat Albert, św. Ojciec Pio, św. Jan Bosko, św. Faustyna, św. Matka Teresa z Kalkuty, św. Jadwiga, św. Teresa od Dzieciątka Jezus, bł. Jan Paweł II i bł. Karolina Kozkówna.

Nieopodal świątyni, w drewnianych zagrodach dla żywych zwierząt, zamieszkały kozy, kucyki, kury, kaczki, pawie, gołębie, papużki oraz oślica Amelka. Po zwiedzaniu szopki udaliśmy się do kaplicy Matki Bożej. Po krótkim przywitaniu każdy pogrążył się w indywidualnej modlitwie dziękując za otrzymane i prosząc dalsze potrzebne łaski.

O godzinie 11.00 uczestniczyliśmy w Eucharystii. Po mszy św. wyruszyliśmy w kierunku Olsztyna, gdzie znajduje się ozdobiony rzeźbami kolorowy dom. Jest to pracownia Jana Wiewióra, ludowego artysty. Ruchoma szopka, którą stworzył na swojej posesji, jest zbiorem starannie wykonanych, bardzo zróżnicowanych postaci i dodatków. Każdy element ma swój urok i niebagatelne znaczenie, a dodatkowo w klimat szopki Pan Jan Wiewióra wplótł miejscowe legendy.

Pan Jan Wiewiór to otwarty i bardzo sympatyczny gospodarz. Po obejrzeniu szopki artysta zaprowadził nas do lochu, gdzie zaprezentował makietę przedstawiającą oblężenia zamku, a także tajemniczą celę ze skazańcem.

Kolejnym miejscem, które odwiedziliśmy było Sanktuarium w Leśniowie, którym opiekują się Ojcowie Paulini. Znajduje się tu łaskami słynąca figura uśmiechniętej Madonny Leśniowskiej z XIV wieku, Patronki Rodzin. Miejsce to, jako jedyne na świecie, chlubi się nazwą Sanktuarium Rodzinnych Błogosławieństw. Klęcząc przed Cudowną Figurą prosiliśmy o łaski dla naszych rodzin.

Po zwiedzeniu klasztoru oraz spacerze po leśniowskim parku udaliśmy się na gorący posiłek, który przygotował dla nas ksiądz Grzegorz. Po posiłku śpiewaliśmy kolędy, do których przygrywał nam na pianinie ksiądz Grzegorz. Dziękując za gościnę Ojcom Paulinom ruszyliśmy w drogę powrotną.

Ostatnim przystankiem naszej wyprawy były Woźniki Śląskie, gdzie podziwialiśmy szopkę bożonarodzeniową, która jest uznawana za jedną z najokazalszych w naszym regionie oraz za największą plenerową szopkę na Górnym Śląsku. Szopka składała się z figur Świętej Rodziny, trzech króli, pasterzy, owieczek, osiołka, wielbłąda, Heroda w wieży, palm oraz pasterzy prowadzących zaprzężonego do wozu osła. Łącznie szopka liczy 30 posągów. Wszystkie wykonane są z topolowego drewna, a ich autorem oraz całej szopki jest Ryszard Wysocki. Całość zapiera dech w piersiach i po prostu można się nią zachwycić.
Będąc w tym miejscu i pragnąc jednocześnie uwielbić Boże Dziecię oddaliśmy się śpiewaniu kolęd.

W powrotnej drodze do autokaru odwiedziliśmy kościół Św. Katarzyny, w którym zachwycaliśmy się równie piękną stajenką.

Pielgrzymkę zakończyliśmy około godz. 18. Wszystkim bardzo serdecznie dziękujemy za spotkanie, modlitwę, śpiew i wspólnie spędzony czas, a księdzu Grzegorzowi za trud włożony w zorganizowanie kolejnego wyjazdu. Niech Nowy Rok obfituje w potrzebne łaski i przynosi każdemu nadzieję na lepsze jutro.

Szczęść Boże!

Anna Więdłocha

Copyright © Parafia św. Michała Archanioła         Projekt: Wojciech Sitko         Redakcja: sg.par@wp.pl         Liczba odwiedzin: