Rzym 2017

Z Suchej Góry do Rzymu

21 lipca 2017 r. rozpoczęły się kolejne pielgrzymko-wczasy, zorganizowane przez ks. Grzegorza Rajsa. W tym roku naszym celem były Włochy. Towarzyszyli nam pani pilot Katarzyna Pawlikowska oraz ks. prof. Janusz Wilk.

W czasie tegorocznego wyjazdu pielgrzymowaliśmy szlakiem świętych: św. Antoniego, św. Franciszka i św. Jana Pawła II. Każdego dnia nie zabrakło Eucharystii i wspólnej modlitwy. Zobaczyliśmy również wiele miejsc atrakcyjnych pod względem turystycznym i historycznym. Mieliśmy także czas na wypoczynek nad morzem Tyrreńskim i Adriatyckim.

Niewątpliwie najważniejszym punktem dla większości pielgrzymów było Wieczne Miasto oraz Watykan. Pobyt w Rzymie rozpoczęliśmy od modlitwy Anioł Pański z Ojcem Świętym Franciszkiem na Placu św. Piotra. Odwiedziliśmy dwie z czterech bazylik papieskich – Bazylikę św. Piotra na Watykanie i Bazylikę św. Pawła Za Murami. Ogromnym przeżyciem było uczestniczenie w Eucharystii sprawowanej przy grobie św. Jana Pawła II i chwila osobistej modlitwy w tym miejscu. Zobaczyliśmy Koloseum – miejsce męczeństwa pierwszych chrześcijan. Widzieliśmy również między innymi Forum Romanum, Panteon, Schody Hiszpańskie, Fontannę di Trevi. Na pełne zwiedzenie Rzymu potrzeba ponad tygodnia – my w ciągu dwóch dni zdołaliśmy odwiedzić najważniejsze dla religii, historii i tradycji miejsca.

Z postacią św. Antoniego wiąże się miasto Padwa, które również mieliśmy okazję zobaczyć. Odwiedziliśmy bazylikę pod jego wezwaniem, gdzie uczestniczyliśmy w Eucharystii oraz modliliśmy się przy relikwiach świętego. W czasie wolnym podziwialiśmy urokliwe Stare Miasto oraz liczne kanały wodne.

W czasie naszej pielgrzymki nawiedziliśmy też Asyż, który kojarzy się ze św. Franciszkiem i św. Klarą. Byliśmy w bazylikach pod ich wezwaniem oraz widzieliśmy zabytkowy rynek w centrum. Odwiedziliśmy także najstarszą republikę świata – San Marino. Zwiedziliśmy stolicę (noszącą taką samą nazwę, jak państwo) – m.in. Stare Miasto i bazylikę św. Maryna oraz mieliśmy okazję do zakupu pamiątek.

Dziękujemy księdzu Grzegorzowi za zorganizowanie pielgrzymki oraz zachęcamy do odwiedzenia Rzymu i Włoch.

Adrianna Cichowska
Michał Wolszleger