Turza 2016

Nocne czuwanie w Turzy Śląskiej

29 sierpnia, jak co roku, wyruszyliśmy do Turzy Śląskiej, aby uczestniczyć w Nocy Pokuty i Wynagrodzenia. Po drodze zatrzymaliśmy się w Wodzisławiu Śląskim - Kokoszycach. Znajduje się tam Dom Rekolekcyjny Archidiecezji Katowickiej. Na miejscu czekał na nas rekolekcjonista ks. profesor Janusz Wilk, który opowiedział nam o historii tego miejsca, oprowadził po domu rekolekcyjnym i otaczającym go parku oraz poczęstował ciastem.

Po wizycie w Kokoszycach udaliśmy się Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Turzy Śląskiej. Jest to kościół jubileuszowy, można w nim uzyskać odpust zupełny w Roku Miłosierdzia.

Jak zawsze, wielu pielgrzymów skorzystało z sakramentu pokuty. Na Rajskim Placu ustawiły się długie kolejki do konfesjonałów. O godzinie 20:15 rozpoczęła się Msza Święta sprawowana w intencji Ojca Świętego i episkopatu w naszym kraju. Przewodniczył jej ks. bp Marek Szkudło, biskup pomocniczy archidiecezji katowickiej, który też wygłosił Słowo Boże.

Po Mszy Świętej miała miejsce Godzina Przebłagania i procesja z Najświętszym Sakramentem, a następnie różaniec.

O godzinie 24:00 odprawiona została pasterka maryjna, sprawowana w intencji uczestników Nocy Pokuty. O godzinie 1:00 miało miejsce nabożeństwo do Matki Bożej Płaczącej z Syrakuz. Proboszcz sanktuarium, ks. Kazimierz Czempiel, zaznajomił pielgrzymów z historią objawień w Syrakuzach. Nabożeństwo zakończyło się procesją z figurą Maryi.

Około godziny 2:00 opuściliśmy Turzę Śląską i udaliśmy się w stronę Suchej Góry.

Ks. Grzegorzowi Rajsowi z serca dziękujemy za zorganizowanie kolejnej pielgrzymki.

Adrianna Cichowska.