Bochnia_2015

Suchogórskie dzieci w kopalni…

W sobotę, 21 listopada po Mszy świętej porannej, ministranci i Marianki wyruszyli autokarem do kopalni soli w Bochni. Po dotarciu na miejsce, zjechaliśmy windą 242 metry pod ziemię, by zwiedzić uzdrowiskową kopalnię.

Dzięki pani Ani i pani Karolinie, które oprowadzały nas po tym ciekawym miejscu, mogliśmy zobaczyć różne zakątki zabytkowej kopalni. Jadąc podziemną kolejką, przejechaliśmy przez centrum pięknej kaplicy św. Kingi, która została wykuta w soli. Chwilę później obejrzeliśmy multimedialną ekspozycję, dzięki której poznaliśmy historię wydobycia soli, trud górniczej pracy oraz historię Polski. Pod koniec wycieczki mieliśmy przeprawę łodzią, kopalnia bocheńska bowiem jest jedyną kopalnia w Polsce, która posiada taką atrakcję. Zobaczyliśmy również komory i rzeźby solne oraz narzędzia i urządzenia górnicze, którymi kiedyś posługiwali się pracownicy kopalni. Na koniec wycieczki zostaliśmy zaprowadzeni do największej z komór, gdzie mogliśmy zjeść posiłek, napić się ciepłej herbaty, zakupić pamiątki, zagrać w piłkę nożną a także skorzystać z jednej z atrakcji jaką jest zjeżdżalnia mająca 140 metry długości.

Kiedy windą wróciliśmy na powietrznię ziemi ruszyliśmy w drogę powrotną do domu. Wcześniej zatrzymaliśmy się na kolację w restauracji, gdzie pyszna pizza dodała nam sił.

Na wycieczce naszymi wychowawcami byli: panie Aleksandra Czaja i Adrianna Cichowska oraz panowie Dominik Kozinoga i Michał Wolszleger, którym dziękujemy za obecność i opiekę. Księdzu Grzegorzowi Rajsowi, opiekunowi naszych wspólnot, dziękujemy za zorganizowanie kolejnej interesujące wycieczki.

Julia Sobisz