Mazury 2012

Czas Mazur...

W dniach 30 czerwca - 06 lipca 2012 r. grupą ok. 120 osób z naszej parafii oraz parafii św. Jacka w Bytomiu-Rozbarku razem z ks Grzegorzem Rajsem i ks. Grzegorzem Kozakiewiczem udaliśmy się na pielgrzymko-wczasy na Mazury i Suwalszczyznę.

Swoje pielgrzymowanie rozpoczęliśmy od nawiedzenia w niedzielny poranek Sanktuarium Matki Pokoju w Stoczku Klasztornym. Zobaczyliśmy celę klasztorną, w której w latach 1953-1954 więziony był Sługa Boży ks. kard. Stefan Wyszyński, Prymas Tysiąclecia. Złożyliśmy wizytę rodzinie państwa Milewskich z Leszczewa, których w roku 1999 niespodziewanie odwiedził bł. Jan Paweł II.

Następnego dnia udaliśmy się do Stańczyków, gdzie zobaczyliśmy Wiadukty Północy - nieczynne już dzisiaj mosty kolejowe zbudowane na początku XX wieku. Byliśmy w Bazylice Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Sejnach oraz w Pokamedulskim Zespole Klasztornym położonym nad Wigrami. Wypłynęliśmy w rejs statkiem po tym największym jeziorze Suwalszczyzny. Drugi dzień spędziliśmy na Mazurach. Pielgrzymowaliśmy do Sanktuarium maryjnego w Świętej Lipce, będącego jednym z najwspanialszych zabytków późnego baroku w Polsce. Wzięliśmy udział we Mszy świętej i wysłuchaliśmy koncertu organaowego. Zwiedziliśmy ruiny Wilczego Szańca - głównej kwatery Adolfa Hitlera. Popołudnie spędziliśmy w Giżycku.

Bardzo ważnym dniem naszej pielgrzymki była środa, kiedy to udaliśmy się na Litwę. Zobaczyliśmy zamek w Trokach, który jest jedną z najważniejszych atrakcji turystycznych kraju. Centralnym punktem dnia była Eucharystia sprawowana przed cudownym obrazem Matki Boskiej Ostrobramskiej w Wilnie. Byliśmy także między innymi na cmentarzu na Rossie, w bazylice archikatedralnej św. Stanisława Biskupa i św. Władysława oraz w cerkwi Świętego Ducha.

Kolejnego dnia wyruszyliśmy w podróż kolejką wąskotorową, z której podziwialiśmy piekno Wigierskiego Parku Narodowego. Zwiedziliśmy Augustów, popłynęliśmy statkiem do Sanktuarium Matki Boskiej Studzieniczańskiej - Matki Kościoła.

Piatek był ostatnim dniem naszego pielgrzymowania. Z samego rana wyruszyliśmy w stronę Bytomia. Po drodze zatrzymaliśmy się w Sanktuarium Matki Boskiej Bolesnej w Świętej Wodzie oraz kościele św. Antoniego w Skółce. Pojechaliśmy do Białegostoku, gdzie nawiedziliśmy między innymi bazylikę archikatedralną Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Zwiedziliśmy Pałac Branickich, nazywany także "Wersalem Północy". Ostatnim punktem naszego programu była wizyta na Powązkach Wojskowych w Warszawie. Na Śląsk wróciliśmy cali i zdrowi w nocy z piątku na sobotę.

Z całą pewnością udział w pielgrzymko-wczasach był okazją do modlitwy i pogłębienia wiary. Każdego dnia uczestniczyliśmy we Mszy świętej i odmawaliśmy różaniec. Mieliśmy także okazję zobaczyć wiele pięknych miejsc. W czasie naszej pielgrzymki nie zabrakło chwil radości, wspólnego śpiewu i nowych znajomości.

Serdeczne słowa podziękowania składamy kapłanom, w szczególności księdzu Grzegorzowi Rajsowi, który był inicjatorem i organizatorem wyjazdu.

Michał Wolszleger, pielgrzym