Nasze pielgrzymki
Góra św. Anny
26 pielgrzymka - Góra Świętej Anny
14.09.2013r.



Wczesnym rankiem, w sobotę 14 września, tradycyjnie jak co roku z wielką radością wyruszyliśmy na Górę Św. Anny. Uczestniczymy tam w Obchodach Kalwaryjskich Podwyższenia Krzyża Świętego, które nawiązują do odnalezienia przez św. Helenę relikwii Krzyża Pańskiego w 320 roku. Na Górze św. Anny ta tradycja ma już kilkadziesiąt lat.

Obchody uroczystości rozpoczynają się w czwartek wieczorem, a kończą w niedzielę. Jednak najwięcej osób, tak jak my, przyjeżdża w sobotę. Uroczystość tego dnia rozpoczęła się o godz. 7.00 w Grocie Lurdzkiej śpiewem godzinek do św. Anny. Przed rozpoczęciem Mszy św., gwardian – kustosz sanktuarium, o. Błażej Bernard Kurowski powitał wszystkich pielgrzymów. Następnie o godz. 7.30 rozpoczęła się uroczysta Eucharystia Pontyfikalna na rozpoczęcie Obchodów Kalwaryjskich pod przewodnictwem Księdza Biskupa Andrzeja Czaji, Ordynariusza Opolskiego. W kazaniu biskup apelował do nas pielgrzymów, abyśmy dbali o swoją wiarę, rozwijali ją w sobie i troszczyli się o jej przekaz. Po mszy św., około godz. 9.00 rozpoczęły się główne obchody kalwaryjskie. Kalwarię tworzy zespół ok. 40 kaplic położonych na stokach Góry św. Anny. Kaplice wyznaczają Drogę Męki Pańskiej (tzn. rozbudowaną Drogę Krzyżową) i Dróżki Matki Boskiej. Krocząc po kalwaryjskich ścieżkach odprawialiśmy nabożeństwo drogi krzyżowej, zatrzymywaliśmy się przy każdej kapliczce, śpiewaliśmy pieśni z „kalwaryjką” w ręku. Trud kroczenia po kalwaryjskich ścieżkach wraz z kilkudziesięciotysięczną rzeszą pielgrzymów był niezapomnianym przeżyciem. Figura Chrystusa niosącego krzyż, która nam towarzyszyła przez całą drogę, była jak wezwanie Pana: „Pomóż mi zbawić świat”.

W trakcie dnia wysłuchaliśmy pięć niezwykle poruszających kazań, które łączyła myśl przewodnia – wiara – przeżywamy przecież Rok Wiary. Kazania dotyczyły między innymi szacunku i przywrócenia miejsca krzyżowi w naszym życiu, rodzinie, przeżywaniu wiary, przekazu wiary w naszych domach, potrzeby dawania świadectwa prawdzie.

O godz. 19.00 w Grocie Lurdzkiej rozpoczęło się przepiękne nabożeństwo ze świecami, którego nie zmącił nawet momentami ulewny deszcz. Udaliśmy się tam, aby uczestniczyć w wieczornej zadumie i modlitwie. Ze sztandarami przybyły tradycyjnie Dzieci Maryi. Nie zabrakło też górników i hutników z czarnego Śląska. Siostry zakonne z wielu zgromadzeń, jak co roku, stanowiły znaczącą grupę pątników. Padający deszcz nie zdołał pogasić świec uczestników nabożeństwa. Cała grota mieniła się światłem.

Razem z nami modlili się biskupi gliwiccy i opolscy: Jan Wieczorek, Jan Kopiec, Andrzej Czaja i Paweł Stobrawa. W czasie nabożeństwa abp Szczepan Wesoły przypomniał nam pobyt Jana Pawła II na Górze św. Anny i jego nauczanie o krzyżu podczas pielgrzymek do Polski. Abp Szczepan Wesoły dziękował nam za liczną obecność tutaj, która jest świadectwem naszej wiary.

Po oficjalnym zakończeniu nabożeństwa rozpoczynało się szaleństwo orkiestrowo-sztandarowe. Piękne intrady, gromki śpiew tych, którzy jeszcze mieli siły i taniec chorągwi i sztandarów.

Naszemu organizatorowi księdzu Grzegorzowi Rajs oraz wszystkim pielgrzymom z naszej Parafii, którzy udali się na obchody kalwaryjskie, zarówno grupowo, jak i indywidualnie, składamy serdeczne Bóg zapłać. Już teraz zapraszamy na kolejne obchody kalwaryjskie za rok.

Anna Więdłkocha

Ciekawostka: Kronikarz starannie wyliczył, iż kalwaria annogórska ma długość 11730 kroków.
Copyright © Parafia św. Michała Archanioła         Projekt: Wojciech Sitko         Redakcja: sg.par@wp.pl         Liczba odwiedzin: