Oaza Dzieci Bożych
Sprawozdanie

SPRAWOZDANIE Z PRACY WSPÓLNOTY

rok szkolno-katechetyczny 2008/2009

W naszej parafii od trzech lat, pod opieką księdza Sebastiana Gambusia, działa Oaza Dzieci Bożych, czyli popularne ODB. Głównym założeniem wspólnoty jest dbanie od najmłodszych lat o milusińskich i ich więź z Jezusem Chrystusem. Ku pogłębieniu relacji z Panem służą właśnie sobotnie spotkania w salkach katechetycznych (godzina 11:00). Dzieci podzielone są według wieku na tzw. „małe grupy”. W nich spotkają się z animatorem, który stosownie do wieku uczestników, przekazuje podstawowe treści religijne zgodne z nauką Kościoła. W tym roku tematyka spotkań oazowych dotyczyła m.in. dekalogu, sakramentów świętych i głównych prawd wiary.
Poza spotkaniami w małych grupach odbywają się także spotkania ogólne. W nich uczestniczą wszystkie grupy, a tematy poruszają zagadnienia z katechizmu, np.: grzechów, okresów liturgicznych, godności osoby ludzkiej. Spotkania ogólne są też dobrą okazją do tego, by wspólnie pośpiewać, czy rozwijać swoje talenty plastyczne. Animatorzy ubogacają również sobotnie przedpołudnia konkursami. W pierwszym semestrze roku katechetycznego 2008/2009 przeprowadzony został konkurs „Mój Anioł Stróż”, natomiast w drugim semestrze dzieci miały za zadanie przygotować reklamę Wielkiego Postu. Prace były niezwykle ciekawe, a pomysłowość młodych oazowiczów bardzo mile zaskoczyła organizatorów konkursów.

Podczas Wielkiego Postu, Oaza Dzieci Bożych ma swój udział w przygotowaniu i prowadzeniu Drogi Krzyżowej. Nabożeństwu przewodniczy oczywiście ksiądz moderator, dzieci natomiast angażują się poprzez czytanie rozważań, niosąc krzyż, świecę czy wspólny śpiew. Kilka razy do roku ODB spotyka się również z innymi wspólnotami z naszego rejonu na tzw. Rejonowych Dniach Wspólnoty Ruchu Światło-Życie. Na każdym z nich oazowicze uczestniczą w Eucharystii, podczas której pełnią wyznaczone posługi: dary ofiarne, modlitwa wiernych, komentarze.

Spotkanie Oazy Dzieci Bożych to dobre miejsce do tego, by nawiązywać i umacniać przyjaźnie. Służą ku temu różne wspólne wyjazdy, wycieczki, zabawy. W tym roku udało się animatorom zorganizować kulig, który sprawił wszystkim wielką radość. W czasie przejażdżki saneczkami po lesie nie obyło się bez dodatkowych atrakcji – ognisko z pieczeniem kiełbasek, zabawa w berka, śpiew. Cała zaś zimowa przygoda zakończyła się w domu p. Głogowskich, którzy, nie tylko umożliwili przejażdżkę, ale także przyjęli zmarzniętych gości pod swój dach i poczęstowali gorącą herbatą.
W listopadzie i maju ODB uczestniczyło w koncertach muzyki chrześcijańskiej – w kościele Świętej Trójcy w Bytomiu, gdzie grał zespół Trąbki Jerycha oraz w Bytomskim Centrum Kultury, gdzie zaprezentowali się młodzi wykonawcy, a gwiazdą wieczoru była Magda Anioł. W poprzednich latach z kolei dzieci były w Opolu, odwiedzając seminarium duchowne a następnie mogły podziwiać nieznane okazy zwierząt w parku zoologicznym. Udało się także zorganizować wycieczkę do Ustronia - Park Niespodzianek.
Dobrym momentem na spędzenie ze sobą czasu i poznanie się jeszcze bliżej jest wigilia. Oprócz łamania się opłatkiem, składania sobie życzeń jest również obficie zastawiony stół, wspólne kolędowanie, a także prezenty. W tym roku wigilia oazowa została urozmaicona jasełkami, które przybrały formę teatrzyku kukiełkowego przygotowanego przez najmłodszą grupę.

Od września 2008 roku z Oazy Dzieci Bożych wyłoniła się grupa Oazy Nowej Drogi I stopnia (OND). Jest to propozycja spotkań formacyjnych dla uczniów szkół gimnazjalnych, zwłaszcza klas pierwszych. Podobnie jak Dzieci Boże, mają oni spotkania w „małej grupie”, a przerabiana tematyka jest dostosowana do potrzeb młodego często zbuntowanego nastolatka. W tym roku poruszane były zagadnienia dotyczące Pisma świętego, Eucharystii, rodziny. Grupa OND bardzo aktywnie angażowała się również w życie ODB, a swoimi pomysłami zaskakiwała zarówno uczestników, jak i animatorów. Już w październiku przeprowadziła konkurs dot. 3 rocznicy istnienia w parafii Oazy Dzieci Bożych, sparodiowała animatorów, co wymagało wiele sił, a także napisała sprawozdanie z działalność wspólnoty widziane oczami uczestników. Radości było, co nie miara, a niektórym nawet zakręciła się łza w oku.

Oaza Dzieci Bożych nie kończy swej pracy i formacji z ostatnim dzwonkiem w szkole. Wspólnota działa w ciągu całego roku. Od września do czerwca spotkania odbywają się w salkach katechetycznych, zaś latem, podczas wakacji, formacja odbywa się na 15-dniowych rekolekcjach, które nasza diecezja organizuje w miejscowości Zawoja (Małopolskie). Taka forma spędzenia wakacji proponowana jest nie tylko dla dzieci należących do ODB, uczestniczyć w niej mogą również ci, którzy nie formują się w parafialnych wspólnotach. Rekolekcje są dla oazowiczów najczęściej podsumowaniem całorocznej pracy w „małych grupach”, co więcej przybliżają Boga, którego można spotkać nie tylko w bliźnim, ale także w pięknie natury. Bo pamiętać należy, że Jezus Chrystus przychodzi do człowieka nie tylko w Eucharystii, czy modlitwie, ale również w tym, co nas otacza.

Joanna Bohun
animatorka Oazy Nowej Drogi I stopnia