Nasi misjonarze
Ks. Stanisław Bendkowski
Ks. Stanisław Bendkowski jest Salwatorianinem. Pochodzi z Suchej Góry.
Święcenia kapłańskie otrzymał w 1987 roku. Na misje do Australii wyjechał w trzy lata później.

23 stycznia 2005 roku zostałem mianowany, jak na razie na okres jednego roku, proboszczem i dziekanem w Merredin.

Parafia Merredin została utworzona w roku 1927 i jest położona w rolniczej części Australii Zachodniej, mniej więcej w połowie drogi pomiędzy Perth i Kalgoorlie. Do Perth mam około 280 km. Jest to największe miasteczko w tym rejonie i liczy 3800 mieszkańców. Jeżeli chodzi o klimat to latem jest tu na ogół 3 - 4 stopnie cieplej niż w Perth (czyli 40 stopni, a nawet i więcej), a zimą chłodniej. Mimo że jest cieplej, nie odczuwa się tego tak mocno, ponieważ jest tu mniej wilgotno.

Tutejszy kościół pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny jest bardzo ładny i został konsekrowany 6 sierpnia 1973 r. Uczęszcza do niego regularnie około 70-100 parafian. Oprócz Merredin mam jeszcze jeden kościół filialny odległy o 40 km, do którego dojeżdżam raz w miesiącu. Mamy tu również Katolicką Szkołę Podstawową, do której uczęszcza 110 dzieci, w tym około 70 katolickich. W parafii mieszka jedna siostra zakonna, która pomimo wieku emerytalnego ciągle jeszcze dzielnie włącza się w życie parafii.

Wielu parafian zajmuje się rolnictwem, pozostali pracują w mieście w licznych ośrodkach usługowych, są nauczycielami w trzech lokalnych szkołach podstawowych i jednej średniej, pracują w szpitalu lub po prostu przeszli już na emeryturę.

Plebania jest bardo wygodna i dobrze wyposażona, ale jak to bywa z wszystkimi budynkami, wymaga drobnych remontów. Już w pierwszych dniach po przyjeździe musiałem dokonać kilku naglących remontów związanych z naprawą klimatyzacji w domu oraz z wodą i kanalizacją, ponieważ korzenie drzew dostały się do rur, a wczoraj naprawialiśmy dach kościoła, który został uszkodzony prawdopodobnie w ubiegłym roku podczas sztormu. Niemal na samym początku mojego urzędowania spotkałem się z aktem wandalizmu - nieznani sprawcy włamali się do kościoła i wyrządzili wiele szkód, których skutki usuwam do dziś. Na szczęście włamywacze nie dostali się do tabernakulum i nie zbeszcześcili Najświętszego Sakramentu.

W maju br. w uroczystość Bożego Ciała organizowany jest w naszym kościele zjazd i pielgrzymka regionalna. Zaproszeni są delegaci z wszystkich parafii z naszego i sąsiedniego dekanatu do wzięcia udziału w obchodach Roku Eucharystycznego oraz do szczególnej w tym roku procesji Bożego Ciała.

Myślę, że niedługo znowu się zobaczymy, ponieważ zamierzam przyjechać do Polski pod koniec lipca br. i zostanę aż do końca sierpnia. Pozdrawiam raz jeszcze serdecznie, życzę radosnych Świąt Wielkanocnych i powierzam się waszym modlitwom. Do usłyszenia.
Ks. Staniław Bendkowski SDS

Poprzednia parafia ks. Stanisława pw. Św. Antoniego w Greenmount - dzielnica stolicy Australii Perth.

W parafii Morawa, diecezja Geraldton

Boże Narodzenie w środku lata - list ks. Stanisława z XII 2003 r.

Galeria zdjęć przesłanych na początku 2004 r.

Strona internetowa parafii Św. Antoniego

zobacz podstrony: